Magyar cukrászdák és kávéházak
9 000 Ft
„A cukrászdában főként süteményeket és likőröket fogyasztottak. Uzsonnát nem szolgáltak fel. Kuglernél megkísérelték, de alig fogyott. A teasüteményt papírzacskóba mérték lapáttal. Papírtálcát még nem nagyon ismertek, mert az csak a 80-as években honosodott meg, amikor külföldről importálták. Hazánkban Pardavy József könyvkötő buda-pesti műhelyében készítette az első falemez-papírtálcákat és tányérkákat, mégpedig hatféle alakban. Külön megrendelésre azonban tetszés szerinti méretben is gyártotta azokat, s kívánatra a felhasználó cégét domború betűkkel belepréselte.” Ezt a Magyarországi Czukrászok Szakközlönye 1892. évi 3. számából tudhatjuk meg.
A magyar cukrászipar ekkorra már a világ élmezőnyébe tartozott az osztrák és a francia konkurenciával egyetemben. Sajátos és örvendetes módon, míg Trianon és a második világháború után berendezkedő igénytelenség számos szakmát tönkretett hazánkban, a cukrászatunk példát mutat és zsinórmértéket húz a nagyvilágnak. Köszönhető ez annak a több száz hivatását rajongva szerető, folyamatosan tanulni vágyó, a fejlesztéseket finanszírozó, az újat a hagyományossal harmóniába hozó cukrász mesternek, családjuknak, munkatársaiknak, akik életben tartják ezt a nemzeti kincset.
Könyvünk a cukrászipar históriáját, e szép szakma kultúrtörténeti összefüggéseit úgy mutatja be, hogy megismerteti az olvasót Magyarország legkiválóbb cukrászaival. S mert hazánkban nehéz elképzelni kávéházat édesség, aprósütemény, sok esetben torta nélkül, ajtót nyitunk erre a világra is.